Po niezwykle udanym występie w Siatkarskiej Lidze Narodów reprezentantki Polski rozpoczęły przygotowania do mistrzostw Europy, które rozpoczną się już w połowie sierpnia. Pierwszym sprawdzianem kadry trenera Stefano Lavariniego jest trójmecz towarzyski z Turcją. Pierwsze test rozgrywany w Krośnie wypadł znakomicie, Polki pokonały triumfatorki tegorocznej edycji VNL 3:1.

W wyjściowym składzie naszej reprezentacji pojawiła się Joanna Wołosz. Kapitan naszej reprezentacji wróciła po okresie leczenia kontuzji nadgarstka. Nasz utytułowana rozgrywająca świetnie rozpoczęła mecz sprytnymi zagraniami gubiąc blok rywalek. Polki wyszły na dwupunktowe prowadzenie 5:3, ale Turczynki odrobiły straty, by po autowym ataku Magdy Stysiak prowadzić 8:9. Nasza atakująca odbiła to sobie skutecznym blokiem na Cebecioglu na 12:11. Po asie Joanny Pacak było 16:14, w kolejnych akcjach Polki powiększały przewagę, a kropkę nad i postawiła blokiem Monika Gałkowska.

Drugą partię nasze siatkarki rozpoczęły od serii udanych bloków i prowadzenia 5:1, a po dwóch asach serwisowych Martyny Łukasik było 9:4. . Turczynki dzięki skutecznym zagraniom Melissy Vargas doprowadziły do wyniku 9:8. Mimo przerwy na życzenie trenera Lavariniego Turczynki nabrały wiatru w żagle i po udanych zagrywkach Karakurt prowadziły 10:13. Nasze siatkarki cierpliwie odrabiały straty, by po asie serwisowym Magdy Stysiak wyjść na prowadzenie18:17. Jej blok ze współudziałem Agnieszki Korneluk dał punkt i pierwszą piłkę setową przy wyniku 24:22. Ostatnia akcja też należała do naszej atakującej.

Po zmianie stron na boisku pojawiły się: środkowe: Kamila Witkowska i Aleksandra Gryka oraz przyjmująca Monika Fedusio, które zastąpiły Joannę Pacak, Agnieszkę Korneluk i Olivię Różański. Zastępstwo było bardzo godne, bo przy wyniku 6:2 trener Turczynek Daniele Santarelli zmuszony był poprosić o przerwę. Blok Moniki Fedusio dał punkt na 12:7, a kolejny autowy atak Cebecioglu powiększył różnicę. Przy wyniku 14:9 za Magdę Stysiak na boisko weszła kolejna rekonwalescentka – Malwina Smarzek, która swój pierwszy punkt zdobyła atakiem zza trzech metrów na 19:12. Trener Santarelli widząc niemoc swoich siatkarek przeprowadzał zmiany, które nie zmieniły obrazu gry. Seta zakończyła zepsuta zagrywka Cansu Ozbay.

Zgodnie z przedmeczowymi ustaleniami rozegrano dodatkowego, czwartego seta. Trener Lavarini od początku dał szansę gry Katarzynie Wenerskiej i libero Aleksandrze Szczygłowskiej. Nasze siatkarki kontynuowały uważną i skuteczną grę, co dało prowadzenie 7:4. Turczynki, które też grały w zmienionym składzie mimo popełniania wielu błędów odrabiały straty i doprowadziły do remisu po 13. Spotkanie się wyrównało, ale mimo dopingu kompletu publiczności w Krośnie polskie siatkarki przegrały „bonusowego” seta.

Polska – Turcja 3:1 (25:20, 25:23, 25:16, 20:25)

Polska:  Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Olivia Różański, Joanna Wołosz, Joanna Pacak, Maria Stenzel (L) oraz Katarzyna Wenerska, Monika Gałkowska, Aleksandra Szczygłowska, Malwina Smarzek, Monika Fedusio, Aleksandra Gryka, Kamila Witkowska, Katarzyna Wenerska  trener: Stefano Lavarini

Turcja: Melissa Vargas, Derya Cebecioglu, Elif Sahin, Eda Erdem, Ebrar Karakurt, Zehra Gunes, Gizem Orge (L) oraz Saliha Sahin, Ilkin Aydin, Cansu Ozbay, Asli Kalac, Kubra Akman, Hande Baladin, Ayca Aykac (L)  trener: Daniele Santarelli

źródło: pzps.pl

zdjęcia: Darek Błażejowski - krosno112.pl, MOSiR Krosno