Zakończyły się Mistrzostwa Świata Kadetów w szachach klasycznych, które odbywały się dniach 16-27 września 2022 r. w Batumi w Gruzji. W grupie najmłodszej chłopców U08, Polskę reprezentowali dwaj szachiści z Krośnieńskiego Klubu Szachowego "Urania", 8-letni Maksymilian Wojtuń i 7-letni Stanisław Panasiuk. Rozegrano 11 rund, tempem 90 minut+ 30 sekund na ruch dla zawodnika z udziałem ponad 150 zawodników.  Wyjazd i udział naszych młodzików wsparł Urząd Miasta Krosna w ramach zadania: "Szkolenie i udział KKSz Urania Krosno w Mistrzostwach Świata Juniorów do lat 8 Batumi (Gruzja) 2022" oraz rodzice i sponsorzy prywatni. Młodzi adepci „królewskiej gry” z  Krośnieńskiego Klubu Szachowego „Urania” walczyli z najlepszymi szachistami świata. Opiekunami  obydwu  zawodników były tym razem mamy: Pani Anastazja Wojtuń i Pani Ewelina Panasiuk. W wyniku rozgrywek lepiej wypadł starszy z nich Maks, który zdobył 6 pkt z 11 partii, natomiast Staś uzyskał 4 pkt. Był to ich debiut na tak trudnych zawodach, lecz zebrane doświadczenie zaprocentuje, gdyż już zapowiedzieli udział w Mistrzostwa Europy w Turcji. Trenerem obydwu zawodników jest Marian Lorenc.

Krótka charakterystyka naszych młodych mistrzów:

Stanisław Panasiuk

Stanisław Panasiuk, uczeń Szkoły Podstawowej Nr 15 w Krośnie, jest najmłodszym szachistą z kraju, który zmierzył się z o rok starszymi kolegami. Swoją przygodę z szachami Staś rozpoczął w 2020 roku, na zajęciach w przedszkolu. Pół roku później, dołączył do krośnieńskiego klubu szachowego „Urania”. Dzięki swojej pasji i codziennym treningom, w błyskawicznym tempie zgłębia tajniki „królewskiej gry”. W maju b.r. wziął udział w Mistrzostwach Polski w Szachach dla Dzieci w Poroninie, gdzie wystartował aż w dwóch kategoriach wiekowych: do lat 7 i do lat 8. Jego wyniki są niesamowite! W pierwszej z nich otrzymał srebrny medal i zdobył tytuł Wicemistrza Polski w szachach do lat 7! Natomiast w Mistrzostwach Dzieci do lat 8 zajął 13 miejsce i jednocześnie uzyskał brązowy medal w klasyfikacji do lat 7.

 

Maksymilian Wojtuń

Maksymilian Wojtuń to 8-letni szachista, uczeń Szkoły Podstawowej w Haczowie, jak sam mówi „nie pamięta swojego życia bez szachów”. Mimo młodego wieku Maks na swoim koncie ma wiele sukcesów i tytułów, między innymi: Mistrza Polski do lat 6 (2020r.), Mistrza Polski szkół i przedszkoli (2020r.), Wicemistrza Polski do lat 7 (2021r.), Mistrza podkarpacia do lat 8 (2021r.), Wicemistrza Polski w szachach szybkich do lat 8 (2022r.) w Rzeszowie i wiele innych.

Źródło: KKS Urania Krosno